cpu چیست و چه کاربردی دارد انواع سی پی یو و اجزای آن تاریخچه cpu

پیشرفت‌هایی که در ساخت پردازنده مرکزی حاصل شده، موجب شده است این ترانزیستورها بسیار کوچکتر از نسل‌های قبلی خود باشند. هسته، کلاک، CU، ALU و رجیستر از دیگر بخش‌های تشکیل دهنده پردازنده هستند. به طور خلاصه باید گفت ، Core I7  نسبت به  Corei5 و نیز Core I5  نسبت به Core I3 قوی تر است.

حافظه کش (Cache)

پردازنده قوی AMD Ryzen X را زمانی در صدر لیست گزینه‌هایتان قرار بدهید که استفاده شما وابسته به پردازش‌های Multi-Tasking باشد و از امکان اجرای هم زمان سی و دو Tread بتوانید بهره‌مند شوید. فرکانس حافظه رم قابل پشتیبانی توسط پردازنده های AMD بسته به سری و نسل متفاوت است. دقت داشته باشید پردازنده های نسل دهمی اینتل تا مدل های Core i5 حداکثر از فرکانس رم 2666 مگاهرتز پشتیبانی می کنند که در مدل های i7 و i9 به 2933 مگاهرتز می رسد.

مشورت با یک فرد متخصص هنگام خرید کامپیوتر و قطعات آن و همچنین نوع عملکرد و میزان انتظاری که از دستگاه دارید می تواند در انتخاب یک پردازنده مناسب به شما کمک کند. همانطور که گفته شد CPU ها به انواع 32 بیتی و 64 بیتی تقسیم می‌شوند که هرکدام از آنها سرعت و قابلیت‌های متفاوتی دارند. با این حال دسته بندی کلی تری برای پردازنده‌ها وجود دارد که به تعداد هسته‌ها و برند تولید کننده آنها مربوط می شود. به طور کلی تنها دو تولید کننده سی پی یو وجود دارد؛ اینتل و AMD ‌که هرکدام از این دو تولید کننده خانواده بزرگی از پردازنده‌ها را طراحی کرده و به تولید رسانده‌اند. در ادامه جزئیات بیشتری از پردازنده‌های تولید شده توسط این دو برند خواهیم پرداخت.

  • در این دوره، روشی برای تولید تعداد زیادی ترانزیستور بهم متصل در یک فضای فشرده ابداع شد.
  • ولی اگر از پایه‌‌‌های اصلی ریز پردازنده کنده شود، باید برای تعویض آنها اقدام کنید.
  • این پیش‌بینی که به قانون مور معروف شده، تا همین اواخر صحت خود را حفظ کرده و همواره شاهد کوچک‌تر شدن ابعاد ترانزیستورها و افزایش سرعت پردازنده‌ها بوده‌ایم.

طبق آنچه که گفته شد، نسل‌های جدیدتر پردازنده‌ها تقریباً همواره بهترین هستند اما لزوماً بالاترین ارزش خرید را ندارند و ممکن است یک پردازنده کامپیوتر نسل قدیمی‌تر بسیار خوش قیمت‌تر باشد. برای کاربرانی که بودجه کمی دارند، خرید پردازنده  intel با تراشه های سلرون و پنتیوم مناسب است. (پنتیوم کمی سریعتر است) در حالی  خرید پردازنده های AMD خط Athlon هم گزینه مناسبی است.

پردازنده مرکزی اینتل سری Raptor Lake Core i5-13600KF

همچنین باعث می شود فن خنک کننده ای که بر روی سی پی یو نصب است نیز کمتر استفاده شود و دیرتر از کار بیفتد. در حال حاضر از شرکت های معروف سازنده CPU می توان به شرکت اینتل Intel و ای ام دی  AMD اشاره نمود. پردازنده‌های اینتل Core i3 به دلیل تولید گرمای کمتر و مصرف بهینه‌تر باتری، در لپ‌تاپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از لپ‌تاپ‌های مجهز به پردازندۀ Core i3 هر ۵-۶ ساعت یک بار به شارژ مجدد نیاز دارند. این CPU ارزان قیمت، برای کارهای ساده‌­تر مانند نرم‌افزارهای اداری و وبگردی مناسب است.

مشخصات برای (خرید و قیمت فن amd)