cpu چیست و چه کاربردی دارد انواع سی پی یو و اجزای آن تاریخچه cpu

مشورت با یک فرد متخصص هنگام خرید کامپیوتر و قطعات آن و همچنین نوع عملکرد و میزان انتظاری که از دستگاه دارید می تواند در انتخاب یک پردازنده مناسب به شما کمک کند. همانطور که گفته شد CPU ها به انواع 32 بیتی و 64 بیتی تقسیم می‌شوند که هرکدام از آنها سرعت و قابلیت‌های متفاوتی دارند. با این حال دسته بندی کلی تری برای پردازنده‌ها وجود دارد که به تعداد هسته‌ها و برند تولید کننده آنها مربوط می شود. به طور کلی تنها دو تولید کننده سی پی یو وجود دارد؛ اینتل و AMD ‌که هرکدام از این دو تولید کننده خانواده بزرگی از پردازنده‌ها را طراحی کرده و به تولید رسانده‌اند. در ادامه جزئیات بیشتری از پردازنده‌های تولید شده توسط این دو برند خواهیم پرداخت.

  • در این دوره، روشی برای تولید تعداد زیادی ترانزیستور بهم متصل در یک فضای فشرده ابداع شد.
  • ولی اگر از پایه‌‌‌های اصلی ریز پردازنده کنده شود، باید برای تعویض آنها اقدام کنید.
  • این پیش‌بینی که به قانون مور معروف شده، تا همین اواخر صحت خود را حفظ کرده و همواره شاهد کوچک‌تر شدن ابعاد ترانزیستورها و افزایش سرعت پردازنده‌ها بوده‌ایم.

همچنین باعث می شود فن خنک کننده ای که بر روی سی پی یو نصب است نیز کمتر استفاده شود و دیرتر از کار بیفتد. در حال حاضر از شرکت های معروف سازنده CPU می توان به شرکت اینتل Intel و ای ام دی  AMD اشاره نمود. پردازنده‌های اینتل Core i3 به دلیل تولید گرمای کمتر و مصرف بهینه‌تر باتری، در لپ‌تاپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از لپ‌تاپ‌های مجهز به پردازندۀ Core i3 هر ۵-۶ ساعت یک بار به شارژ مجدد نیاز دارند. این CPU ارزان قیمت، برای کارهای ساده‌­تر مانند نرم‌افزارهای اداری و وبگردی مناسب است.

مشخصات برای (خرید و قیمت فن amd)

پردازنده قوی AMD Ryzen X را زمانی در صدر لیست گزینه‌هایتان قرار بدهید که استفاده شما وابسته به پردازش‌های Multi-Tasking باشد و از امکان اجرای هم زمان سی و دو Tread بتوانید بهره‌مند شوید. فرکانس حافظه رم قابل پشتیبانی توسط پردازنده های AMD بسته به سری و نسل متفاوت است. دقت داشته باشید پردازنده های نسل دهمی اینتل تا مدل های Core i5 حداکثر از فرکانس رم 2666 مگاهرتز پشتیبانی می کنند که در مدل های i7 و i9 به 2933 مگاهرتز می رسد.

پیشرفت‌هایی که در ساخت پردازنده مرکزی حاصل شده، موجب شده است این ترانزیستورها بسیار کوچکتر از نسل‌های قبلی خود باشند. هسته، کلاک، CU، ALU و رجیستر از دیگر بخش‌های تشکیل دهنده پردازنده هستند. به طور خلاصه باید گفت ، Core I7  نسبت به  Corei5 و نیز Core I5  نسبت به Core I3 قوی تر است.

حافظه کش (Cache)

طبق آنچه که گفته شد، نسل‌های جدیدتر پردازنده‌ها تقریباً همواره بهترین هستند اما لزوماً بالاترین ارزش خرید را ندارند و ممکن است یک پردازنده کامپیوتر نسل قدیمی‌تر بسیار خوش قیمت‌تر باشد. برای کاربرانی که بودجه کمی دارند، خرید پردازنده  intel با تراشه های سلرون و پنتیوم مناسب است. (پنتیوم کمی سریعتر است) در حالی  خرید پردازنده های AMD خط Athlon هم گزینه مناسبی است.

پردازنده مرکزی اینتل سری Raptor Lake Core i5-13600KF