تفاوت شیر کشویی و شیر توپی چیست؟ شیراتصال ، فروش شیرآلات و اتصالات چدنی و پلیمری | kasrasaran

اگر شیر در وضعیت باز قرار داشته باشد، چرخش دسته در جهت عقربه‌های ساعت باعث می‌شود تا توپی نیز در همان جهت حرکت کرده و پورت موجود در توپی عمود بر جریان قرار بگیرد. توپی توسط استم از نشیمن‌گاه دور نگاه داشته می‌شود تا از ایجاد سایش جلوگیری شود. چند چرخش آخر دسته باعث می‌شود تا سطح بادامکی روی استم با سطح تطبیقی توپی تماس پیدا کرده و توپی را به سمت نشیمن‌گاه حرکت دهد تا آب‌بندی کاملی انجام شود. این عمل باعث می‌شود تا شیر توپی اوربیت عملکرد ساده‌تری نسبت به دیگر انواع شیر داشته و برای کاربری‌هایی که دارای سایش ملایم هستند، مناسب باشد. شیر توپی اوربیت در سایزهای بزرگ متداول‌تر بوده و نیازمند عملگرهای برقی است، که نسبت به عملگرهای شیر توپی ربع‌گرد ارزان‌تر هستند. برای باز کردن این شیر باید دسته‌ی آن را با دست چند دور بچرخانید.

شیر توپی با خروجی

در اين حالت برای جلوگيری از بروز هرگونه حادثه از شيرهای ايمنی روی اين دسته تجهيزات استفاده می‌شود. در صورت بالا رفتن فشار بيش از حد مجاز اين شيرها بطور خودکار عمل کرده و با باز شده و خارج ساختن مقداری از محتوی دستگاه فشار آن را تا حد مجاز پايين می‌آورد. هنگامی که شير به طور کامل باز است کشو يا بند آور کاملا به بالا هدايت شده و از مسير جريان سيال خارج شده و هيچگونه مقاومتی در مقابل جريان عبوری ندارد.

  • این طراحی باعث کاهش افت جریان و پاکسازی راحت تر می شود، روندی که در پایپینگ به آن اصطلاحاً پیگینگ (Pigging) می گویند.
  • گلوله‌های آسیاب‌کننده در معرض چند حرکت چرخشی هستند (به اصطلاح نیروی کریولیس).
  • زمانی که شیر بسته می‌شود، حفره‌ها با پورت خروجی هم‌تراز می‌شوند و فشار را آزاد می‌کنند.
  • اکچویتور الکتریکی معمولاً شامل یک موتور و یک مکانیزم دنده‌ای تبدیلی می‌باشد که سرعت چرخش اکچویتور را کُندتر کرده و در نتیجه از اثر چکشی آب (water hammer) جلوگیری می‌شود.

تفاوت شیر کشویی و شیر توپی چیست؟ شیراتصال ، فروش شیرآلات و اتصالات چدنی و پلیمری | kasrasaran

از یک روان کننده دریایی عالی سیلیکونی یا تفلون مانند ForesparMareLube برای محافظت از حلقه های O و سطوح فرسوده شیر در برابر خوردگی استفاده کنید. درجه بندی CWP یک شیر توپی حداکثر فشاری را که می تواند بین -20 درجه فارنهایت و 100 درجه فارنهایت (20- درجه سانتیگراد تا 100 درجه فارنهایت) تحمل کند، ارائه می دهد. این مقدار زمانی که در کارخانه های لبنی، کارخانه های فرآوری مواد غذایی یا هر مکان دیگری که محیط سرد باید از شیر عبور کند، ضروری است.

این امر به‌ویژه در سیستم‌های هوای فشرده کاربرد دارد که فشرده‌سازی در آن فضای کاری ایمن‌تری را ایجاد می‌کند. شیر توپی ونت‌دار این فشار ناخواسته درون شیر را از طریق ونت(منفذ) موجود بر روی توپی تخلیه می‌کند. در شیر توپی مجرای کامل سایز دهانه‌ با قطر دهانه‌ی لوله یکسان است. مزیت این شیر آن است که هیچ اصطکاک اضافی وجود نخواهد داشت و تمیز کردن سیستم از لحاظ مکانیکی(پیگ رانی) آسان‌تر خواهد بود. مزیت تمیز کردن و بازرسی شیر، بدون نیاز به جداسازی قطعات و متوقف کردن تولید، یکی از مزایایی است که نمی‌توان آن را در سیستم‌های بزرگ نادیده گرفت.

شیر توپی با ورودی از بالا (Top entry Ball Valve)

XINTAI VALVE GROUP CO., برو پیش این بچه ها LTD.was که در سال 1998 تاسیس شد، یک شرکت حرفه ای تولید کننده شیر است که تحقیق و توسعه، ریخته گری، توسعه، تولید و فروش را به هم متصل می کند. برای دریافت مشاوره رایگان در انتخاب و خرید تجهیزات و محصولات می‌توانید تماس بگیرید. قبل از هر چيز ابتدا بايد تعيين كرد كه شير براي چه عملي مي‌بايست به كار رود. با اين معلومات20 درصد كار را انجام داده‌ايم زيرا كليه شيرها به طبقه از نظر مناسب بودن براي كار مخصوصي بكار مي‌روند. اين نوع شيرها اصولا بسيار بزرگ هستند و به همين دليل برای باز و بسته کردن آنها از نيروی برق استفاده می‌شود، اين نوع شيرها بيشتر از خانواده شيرهای پروانه‌ای هستند.

شيرهای ایمنی(Safety valve)